Monety bulionowe – gdzie i jakie kupić?

0
365
gdzie kupić złoto

W ostatnich latach inwestowanie w złoto to coraz popularniejszy środek lokaty kapitału. Decydując się na ten krok nie trzeba jednak od razu wkraczać do rzeczywistości, jak z amerykańskich filmów: walizka, sztabki złota i specjalne sejfy. Na początek wystarczy mała szuflada z klaserem na… złote monety.

Gdzie kupić złoto? Tylko z zaufanego źródła

Nim jednak dokonamy zakupu, warto dokładnie sprawdzić źródło i miejsce pochodzenia cennego materiału. Metale szlachetne, a zwłaszcza złoto często padają ofiarą oszustów. Szczególną ostrożność należy wykazać sięgając po produkty dostępne w sieci internetowej, na stronach chińskich i rosyjskich. Z badań ekspertów wynika, że często pojawiają się tam szczególne „promocje”, a złoto oferowane jest w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Nic bardziej mylnego. Sztabki od wewnątrz wypełniane są wolframem, który ma bardzo zbliżoną do złota wagę. W ten sposób oszuści osiągają swój cel i łatwo nabierają swoje ofiary. Dlatego przed zakupem złota, zawsze warto sprawdzić źródło transakcji, a najlepiej zażądać certyfikatów jakości, poświadczających autentyczność i jakość wykonania.

Złote monety bulionowe

Monety bulionowe nazywane są też lokacyjnymi i inwestycyjnymi. Często, jako takie nie posiadają wartości nominalnej, a ich moc określana jest procentowo, poprzez ilość cennego metalu w monecie. Ich waga podawana jest z reguły w uncjach.

Bulionowe – pochodzenie nazwy

Nietypowe określenie na monety inwestycyjne wywodzi się od francuskiego słowa bullion (złoto lub srebro w sztabach) i terminu „bulionizm”, określającego wczesny etap merkantylizmu w Europie przełomu XV i XVI wieku. Jego naczelną myślą było traktowanie szlachetnych kruszców, jako głównego źródła dobrego stanu finansowego kraju. Stąd też wprowadzono zakaz eksportowania towarów, w tym właśnie metali szlachetnych.

Monety bulionowe – lista najszlachetniejszych

Co roku Komisja Europejska publikuje listę złotych monet, które muszą być traktowane we wszystkich krajach członkowskich, jako bulionowe. To swoisty crème de la crème i lista, która stanowi wyznacznik dla wszystkich kolekcjonerów inwestujących w tę formę lokaty kapitału. Lista posiada moc prawną i musi być respektowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Złoto – czy warto inwestować?

Inwestowanie w złoto uważane jest za cenny, ale przede wszystkim bezpieczny sposób lokowania swoich produktów finansowych. Za bezpieczeństwo trzeba jednak zapłacić, w postaci stosunkowo wolnej stopy wzrostu. Dla wielu jednak ten spokój, wolny od zawirowań na światowych rynkach finansowych, należy do największych zalet „złotych inwestycji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here