Setki martwych ryb w kunickim stawie

0
112

Codziennie kilkadziesiąt śniętych ryb wypływa na powierzchnię stawu w Kunicach. Badane są okoliczności – podejrzane są ścieki sąsiedzkiej posesji.

Dwa tygodnie temu zaczęły pojawiać się pierwsze pojedyncze sztuki – mówi Zygmunt Gorzelańczyk, prezes koła PZW nr 2 w Żarach. Jednak z czasem było ich coraz więcej – płotki, karpie, szczupaki. Pan Zygmunt rozejrzał się po okolicy i odnalazł ściek spod drogi jednej z niedalekich posesji. Rów był wykopany większym sprzętem, a nie łopatą.

Sytuacja na stawie nie jest bezpieczna i możliwe, że trzeba będzie zamknąć łowisko – dodaje prezes. – Ludzie mogliby się potruć od zjedzenia ryb. Pan Zygmunt obawia się katastrofy ekologicznej. Sprawę bada Wojewódzki Inspektoriat Ochrony Środowiska. Na razie nie potwierdzono czy niedaleki wyciek ścieków ma wpływ na stawowy ekosystem, czy problem leży gdzie indziej.

Straż Miejska w Żorach odnalazła właściciela posesji. Zamontowana na działce przydomowa oczyszczalnia ścieków uległa awarii. Teraz ma przyłączyć się do miejskiej kanalizacji – opowiada Dariusz Milewski, komendant żorskiej Straży Miejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here