Doszło do pożaru wieży zabytkowej katedry

0
57

W Gorzowie Wielkopolskim postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym pożaru wieży zabytkowej katedry dwóm proboszczom – obecnemu oraz poprzedniemu proboszczowi parafii katedralnej w Gorzowie.

Zbigniew K. oraz Zbigniew S. usłyszeli zarzuty sprowadzenia zagrożenia w postaci pożaru dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia wielkich rozmiarów poprzez niewykonywanie ciążących na nich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Jak poinformował rzecznik – obaj księża podczas przesłuchania nie przyznali się do postawionych im zarzutów. Odmówili również składania wszelkich wyjaśnień.

Jak wynika z opinii biegłych, przyczyną pożaru w katedralnej wieży było zwarcie w instalacji elektrycznej. Cały obiekt jednak miał nie być poddawany regularnym przeglądom i konserwacji, co jest obowiązkiem zarządcy, w tym przypadku – proboszcza.

Krótko po pożarze śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim. Aktualnie od wielu miesięcy katedralną wieżę otaczają rusztowania. Trwa remont tego zabytkowego budynku. Ma on na celu nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale również odnowienie wnętrza i murów całej świątyni. Łączny koszt prac jest szacowany na około 20 milionów zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here